yeşil dünyalar yaratır
English Türkçe

Hıncal Uluç 'tan Urla İzlenimleri, Sabah

Ver elini Urla… Nebil, Yaşamdan Dakikalar içinde bir Oscarlık film gösterdi bize, İzmir yoluna düşmeden önce..

Uzbaş Çiftliği.. "Bizi oraya götür" dedim, Urlalı Ağbime.. Ve Urlalı Ağbime Urla'daki bu cenneti ben gösterdim. Üstelik çiftliğin sahibi Can da yakın arkadaşıymış..

2 bin dönüm üzerine bir botanik bahçesi düşünün.. Yüzlerce bitki, çiçek, ağaç çeşidi var, ama çiftliğin özü Palmiye.. Orman Mühendisi Behice Hanım hem gezdiriyor, hem anlatıyor.. 54 Palmiye türü var çiftlikte.. Saksıda yetiştirilmeye başlayanlardan, dev ağaçlara 250 bin de palmiye. . Ne kadar farklı, ne kadar değişik türleri var.. Hele bir Avustralya Palmiyesi var, tam Türkiye için mübarek yaratık.. Ormanda yangın mı çıktı.. Ağaç kırmızı bir sıvı çıkarıyor. Bu sıvı ağacın gövdesini kaplıyor ve sıcağın içeri geçmesini önlüyor.. Dışı yanıp kapkara olan ağacın içi canlı kalıyor ve yeniden yeşeriyor.. Avustralya bu ağacı korumaya almış.. Yurtdışına ancak özel izinle, pasaportla çıkmasına izin vermişken sonra ondan da vazgeçmiş ve yasaklamış. Uzbaş çiftliğindeki palmiyeler kıtadan son çıkan örnekler.. Hepsi de yangın görmüş ağaçlar. Gövde kömür gibi, tepede yeşil yapraklar..

Çiftliğin bulunduğu yöre dünyanın en eski yerleşim alanlarından.. Binlerce yıl önce, teraslayarak bahçeler bağlar yapmışlar. Kalıntılar duruyor.. Şarap ve zeytinyağı üretmişler.. Behice Hanım yanına götürdü.. Bin yaşında bir zeytin.. Düşünebiliyor musunuz?.. Tüm Osmanlı'yı, geçiniz Bizans'ı yaşamış, kim bilir kaç kuşağa zeytin vermiş bir anıt bu.. Yaşayan anıt..

Bilim adamları, Akdeniz tarihinin en güzel şarap üzümlerinin bu yörede yetiştiğini söylüyorlar.. Toprak ve iklim önemli tabii.. Can, şarap geleneğini canlandırmak istiyor.. Bir modern şarap fabrikası kuruluyor.. Bina bitmek üzere ama üretim başlamış bile.. 2 yıl falan dinlenecek.

Can, butik şarapçılık yapacak.. Bu yüzden çeşit çeşit bağlar dikmişler.. Cabanet, Merlot, Boğazkere, falan filan.. Benim aklım ermez ama Ertuğrul (Özkök) mutlak gidip görmeli..


Hiç farkında olmadan 4 saat geçirmişiz çiftlikte.. Yolunuz Urla'ya düşerse, düşmese de düşürün, Uzbaş çiftliğini mutlak gezin.. "

Yazar: Sabah Gazetesi, Hıncal Uluç, 4 Ekim 2008