yeşil dünyalar yaratır
English Türkçe

Bağcılık

Bağcılık

Dağlık bir arazide yerleşik UZBAŞ çiftliğinde plantasyon hazırlık döneminde yapılan kazılarda binlerce yıllık asma kütüklerine ve antik bağ teraslarına rastlandı. Urla ve çevresinin antik çağlara dayanan bir şarap üretimi geçmişi olduğu bilinen bir gerçekti. Arazinin palmiye plantasyonu dışında kalan susuz tarıma uygun 300 dönümlük bölümünde şaraplık üzüm bağlarının tesisine karar verildi.

Bölgenin binlerce yıllık geçmişi göz önüne alınarak anaç ve klon seleksiyonu tamamlandı. Cabarnet Sauvignon, Shiraz, Merlot, Sangiovese, Nero d’Avola, Cataratto gibi uluslararası türlerin yanında Anadolu’nun en iyi şaraplık üzüm türlerinden olan Boğazkere ve Bornova Misketi dikimi yapılarak bölgede yok olan binlerce yıllık bu zengin geçmişi tekrar canlandırmaya yönelik çalışmalar başlatıldı.

Bu amaçla, Urla Şarapçılık A.Ş. çatısı altında bu bağlarda yetişecek kontrollü üzümlerden seçkin şaraplar üretecek bir butik fabrika kurulmuş olup, şarapların tanıtımına yönelik olarak da bir butik otel projesi hazırlanmıştır.

Bağcılık Bağcılık